NBB District Delft

Spelen van kaart door leider


 

Nieuws/Home
Bridgelinks 
Archief
Bridgeclubs

Organisatie
Organisatie
ALV's & Verslagen
Kalender 11-12.pdf

Opleiding & Kader
Toekomstdrive
Cursussen & docenten

CL-A & CL-B cursus
Kaderdag

Wedstrijden info
Districts Competities
Viertallen informatie
Zomeravonddrives
Toernooien & drives

Uitslagen District 

Arbitragehoek

Probleemstelling :

De afgelopen weken is er binnen onze vereniging enkele malen een arbitragezaak geweest waarbij de leider een kaart voor iedereen duidelijk zichtbaar toonde op een wijze, die duidelijk maakte dat hij die kaart wilde spelen, waarbij de kaart met de beelzijde naar boven de tafel (bijna) raakte. Vervolgens bedacht de leider zich en speelde een andere kaart dan de eerder getoonde.

Mijn vragen zijn :

  1. Mag een leider die met de duidelijke intentie een kaart te spelen uit zijn hand, die de kaart met de beeldzijde naar boven de kaart zó gehouden heeft dat deze de tafel (nagenoeg) raakte, zich bedenken en een andere kaart spelen?

  2. Is het feit, dat de leider geen strafkaart kan hebben en alle kaarten open mag leggen een terecht argument om een andere dan de eerder getoonde kaart te spelen?

  3. Wat moet de arbiter beslissen als de leider al zijn kaarten open legt in andere situaties dan het accepteren van de uitkomst uit de verkeerde hand, of het opeisen/afstaan van verdere slagen?

Antwoord :

Het spelen van kaarten in bridge gaat voor de leider en tegenspelers als volgt :  EERST nadenken welke kaart men wil gaan spelen, vervolgens een kaart uit hun gesloten hand nemen en deze dan zonder verder te aarzelen zichtbaar voor zich op tafel leggen.

Een kaart uit je hand nemen en die dan weer in je hand terugsteken is dus fout. Het verstoort de normale gang van zaken. Eerst goed nadenken (niet met je handen maar met je hoofd) en dan pas een kaart beetpakken en dan meteen open voor je neerleggen. Maar goed omdat zulke dingen toch op zijn tijd fout gaan zijn er in de spelregels hierover wat aanwijzingen hoe te handelen als men te snel een kaart beetpakt.

Antwoorden op je vragen zijn :

1.       Als de leider een kaart met de beeldzijde naar boven uit zijn hand neemt en deze zo houdt dat de kaart de tafel raakt of bijna raakt dan is zo’n kaart een gespeelde kaart. Dus de leider mag die kaart dan niet vervangen door een andere.

2.       De leider mag al zijn kaarten aan de tegenspelers laten zien. Inderdaad kunnen de leider noch de dummy strafkaarten krijgen. Als de leider al zijn kaarten heeft laten zien en ook al liggen die kaarten open op tafel dan moet de leider nog steeds aangeven welke kaart hij in een bepaalde slag gaat spelen. Wat dat betreft is het hetzelfde als zouden er twee dummy’s op tafel liggen, waarbij de leider de kaarten van de twee dummy’s moet spelen. Het tegenspelen wordt dan gemakkelijker, maar dat is nog steeds geen argument dat de leider een volgens de spelregels gespeelde kaart mag wijzigen. Ook een kaart die de leider uit dummy gespeeld heeft mag de leider niet meer veranderen onder het argument dat dummy toch geen strafkaarten kan hebben. Dus het antwoord op de 2-de vraag is NEE.

3.       Dan zou ik als WL de leider vragen waarom hij dat doet. De tegenspelers willen volgens de gangbare regels spelen en niet de kaarten van de leider zien. Ik zou de leider z’n kaarten laten oprapen en verder laten spelen.